Fałszywe wezwania do zapłaty za energię

Fałszywe wezwania do zapłaty za energię

Postprzez Domaszek » Wt cze 12, 2012 10:20 pm

http://biznes.interia.pl/wiadomosci/new ... ty,1808416

Uwaga! Oszuści wysyłają wezwania do zapłaty

Wtorek, 12 czerwca (13:21)
Ponad 600 odbiorców prądu na Górnym Śląsku otrzymało w ostatnim czasie fałszywe wezwania do zapłaty z tytułu rzekomych zaległości w opłatach za energię. Firma Tauron, pod którą podszywają się oszuści, powiadomiła o sprawie prokuraturę i policję.

- Na szczęście bardzo niewielu klientów dokonało wpłaty. Okazało się też, że wskazane w wezwaniu konto jest nieaktywne, a więc wpłacane tam pieniądze wracają do wpłacającego - wyjaśnił we wtorek wiceprezes spółki Tauron Sprzedaż GZE Grzegorz Lot.

Zapewnił, że spółka zrobi wszystko, aby wytropić oszustów i doprowadzić do ich ukarania. Apeluje do klientów, by w razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktowali się z obsługą infolinii Taurona pod nr 32 303 0 303 lub 32 606 0 606 .

Śledztwo w tej sprawie prowadzą gliwicka policja i prokuratura. Energetycy spodziewają się, że fałszywe wezwania mogło dostać w sumie ponad tysiąc klientów.

Wezwania do zapłaty na kwotę 22,68 zł dostali przede wszystkim mieszkańcy Gliwic, ale także Katowic, Bytomia, Piekar Śląskich i Tarnowskich Gór. Wielu z nich kontaktowało się w tej sprawie ze spółką sprzedającą energię, dowiadując się, że pisma są fałszywkami. Ci, którzy zapłacili, powinni odzyskać pieniądze w miejscu, gdzie dokonali wpłaty.

Fałszywe wezwania zaczęły trafiać do skrzynek pocztowych mieszkańców Górnego Śląska w pierwszych dniach czerwca. Były wrzucane do skrzynek pocztowych w kopertach bez adresata korespondencji. Również na wezwaniach nie było nazwiska czy adresu odbiorcy, pieczątki ani podpisu. Logo Taurona oraz Krajowego Rejestru Długów były podrobione.

- Informacje o fałszywych wezwaniach do zapłaty otrzymaliśmy od naszych klientów (). Wszyscy kontaktujący się z firmą byli informowani, aby nie wpłacali pieniędzy, których domagano się w fałszywym wezwaniu do zapłaty - powiedział wiceprezes Lot.

Po wykryciu afery Tauron rozpoczął akcję informacyjną skierowaną do klientów i zgłosił oszustwo organom ścigania. Wszyscy, którzy zgłosili spółce, że padli ofiarą próby wyłudzenia, otrzymają od niej gratis usługę "Pomocna dłoń", w ramach której zapewnione jest wsparcie np. w razie awarii sprzętu energetycznego.

Tauron opracował też dla swoich klientów "Katalog bezpiecznych zachowań na rynku energii", zawierający głównie wskazówki dla klientów indywidualnych. Chodzi m.in. o przypomnienie, by nie wpuszczać do domu nieuprawnionych osób, uważnie czytać korespondencję i nie podpisywać żadnych dokumentów bez zapoznania się z ich treścią. Od każdej umowy zawartej poza lokalem firmy można odstąpić w terminie 10 dni od jej podpisania.
Domaszek
 
Posty: 478
Dołączył(a): Wt mar 24, 2009 2:26 pm

Re: Fałszywe wezwania do zapłaty za energię

Postprzez Domaszek » Wt cze 12, 2012 11:03 pm

Firma Tauron, pod którą podszywają się oszuści opublikowała swoje stanowisko. Z dokumentem zapoznać się można pod adresem:

http://insilesia.pl/multimedia/artykul/818/11/Briefing__Prezentacja_Tauron_w_sprawie_falszywych_wezwan_do_zaplaty
lub
http://platnosci.accadia.pl/doc/Briefing+-+Prezentacja+Tauron+12+06+2012.pdf

Komunikat na stronie firmy Tauron:
http://www.tauron-pe.pl/Dom/Obsluga-Klienta/informacje/fa%C5%82szywe-wezwania/Strony/falszywe-wezwania-dolny-slask.aspx

Same dokumenty wezwania do zapłaty prezentujemy poniżej:
Obrazek
Obrazek

(pobrane z http://www.wykop.pl/ramka/1162095/falszywe-wezwanie-do-zaplaty-tauron/)

Szczególną uwagę proszę zwrócić na numer rachunku:

41 1240 4836 1111 0010 4518 5787

oraz kwotę (jednakową dla wszystkich wezwań) 22,86 zł

W systemie AMOLA dopisaliśmy ten numer rachunku do grupy ryzyka nieakceptowalnego.
Domaszek
 
Posty: 478
Dołączył(a): Wt mar 24, 2009 2:26 pm


Powrót do Punkty przyjmowania opłat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron